środa, 9 stycznia 2013

Senebti

czyli czas się pożegnać :)

property of http://images.fineartamerica.com


Na do-widzenia chcę Wam pokazać pewną piosenkę- prosząc z góry o skupianie się na słowach, nie wykonaniu (choć zawsze mogło być gorzej ;)) Oto 'Prayer for Isis' 


<3 Uwielbiam brzmienie tego języka ( pomimo, że nigdy nie będziemy mieli pewności czy jesteśmy blisko oryginalnej wymowy egipskiej). 

Jakkolwiek, chciałam powiedzieć kilka słów w ostatnim wpisie.
Kochani, pisanie tego bloga dało mi dużo radości. Dowiedziałam się mnóstwo o mitologii egipskiej, o jej zawirowaniach i pomysłach. Odkryłam, że istnieją ludzie jeszcze bardziej zakochani w Egipcie niż ja od których mogłam zaczerpnąć dużo inspiracji. Wiem, że nie zmarnowałam poświęconego czasu i mam nadzieję, że i dla Was, czas spędzony na czytaniu tego bloga nie był nigdy bezowocny.


property of http://www.danderoux.com

Przede mną 'dzień sądu'. Pozostaje mi tylko wierzyć, że blog otrzyma jak najlepszą ocenę. Trzymajcie kciuki ^^

sobota, 5 stycznia 2013

Nehaha Aha ;P

Witajcie! ^^
Tytuł to gra słowna, nazwana przeze mnie 'śmiechem Egipcjanina' :P Dla wyjaśnienienia- 'nehaha' to symboliczny bicz- atrybut faraona, Aha to imię jednego z władców.
Ale do rzeczy.

Przed nami ostatni obowiązkowy wpis na tego bloga. Czwarta recenzowana strona. Dlatego starałam się wybrać ją mądrze. 


Tym razem wybrałam stronę, która może się wydawać się ciut odmienna od tych prezentowanych tu wcześniej ponieważ traktuje o.... faraonach.Tu każdy archeolog po ćwiczeniach z Archeologii Śródziemnomorskiej zakrzyknie „Przecież faraon nie jest bogiem! Blog miał być o wierzeniach i bogach Egiptu!”A ja krzyknę razem z nimi, dużymi literami


FARAON NIE JEST BOGIEM!!!!!


Ale, kochani moi- pomimo, że ten wielki władca nie był bogiem (choć mógł się po śmierci połączyć z bogami) -to dla naszego przesądnego Chłopka-Roztropka i tak był im równy, był ich synem i kolejnym wcieleniem. Mówiąc zatem o wierzeniach mieszkańców Starożytnego Egiptu nie można zapomnieć o faraonach.


Dlatego dzisiaj http://narmer.pl/


 Przez lata mojej fascynacji  Egiptem nie trafiłam jeszcze nigdy na bardziej rzetelne źródło o wszytkich dynastiach, podziale politycznym, chronologii, datowaniu i wszystkich innych niezwykle pożytecznych danych. Autor stworzył stronę, by – jak sam pisze- ‘spłacić dług wdzięczności jaki zaciągnął w stosunku do egiptologii i archeologii śródziemnomorskiej...’  Strona jest aktualizowana na bierząco, stara się usystematyzować ‘wiedzę’  serwowaną nam dzięki egiptomanii, więc jest idealną pomocą dla wszystkich.


Ponieważ jest tu  ‘mnóstwo dobra’  podaje  standardowy  przewodnik ;)


PREHISTORIA i HISTORIA

W przejrzysty sposób autor serwuje nam chronologię i dzieje Egiptu poprzez wieki. Podaje nam również stanowiska eponimiczne dla poszczególnych kultur i nie tylko ;)



LINIE CZASU

Jeśli kogoś nie przekonują formy ‘tabelopodobne’ może spróbować się odnaleść w tych liniach. Pokazują nam one wykresowo długości konkretnych faz i panowania władców na tronie egipskim.


GENEALOGIE

Czyli z rodziną dobrze wychodzi się na zdjęciach (lub drzewach genealogicznych) ^^. Możemy przyjrzeć się bliżej zależnościom w rodzinach królewskich poszczególnych dynastii i odkryć mnóstwo fascynujących informacji.


GROBOWCE

Kilka słów na temat sposobów grzebania zmarłych. Autor w jasny i czytelny sposób ukazuje nam wszystkie lub prawie wszystkie odnalezione pochówki, okraszając je dodatkowo zdjęciami.


grób T- prawdopodobnie faraona Dena

PIRAMIDY

Mówiąc cokolwiek o  Egipcie nie można zapomnieć o najsłynniejszej jego wizytówce.


MAPA

Nie ma to jak porządna porcja kartografii. Mnie osobiście urzekł podział na nomy z uwzględnieniem tradycyjnej pisowni.



WHO’S WHO

Pomoc dla tych którzy wpadli na chwilkę, bo szukają konkretnego faraona, pisarza, kapłana itd. Alfabetyczny spis postaci pojawiających się w żródłach. Znów moje wielkie uznanie za przedstawienie większości imion tronowych, ukazanie kartuszy i mnóstwo dodatkowych obrazków.


Strona jest rzetelna, konkretna i na wskroś naukowa, na szczęscie w tym dobrym rozumieniu nauki. Zawiera mnóstwo szczegółowych danych poukładanych logicznie i przejrzyście w odpowiednich grupach i podgrupach. Serwuje nam również nieskończona ilość obrazków, zdjęć i rysunków. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie zamyka się tylko na odbiorców polskich, ale można ją też odtworzyć w języku francuskim i angielskim.
Polecam gorąco ^^



Podsumowanie:
Adres: http://narmer.pl/

Autor: Dariusz Sitek
Ocena: 7 /7 krówek Hathor


Wszystkie zdjęcia są własnością strony http://narmer.pl