środa, 28 listopada 2012

Bądź pozdrowiony!


 Powyższy link to wprowadzenie z "Papirusa"- bajki z dzieciństwa, która rozpaliła we mnie miłość do starożytnego Egiptu. Myślę, że przy tych dźwiękach będzie nam łatwiej stanąć znów w tym cudownym kraju, zwanym 'darem Nilu' (pomysł Herodota). Gotowi? No to zaczynamy :)


Świat przeciętnego mieszkańca Egiptu wypełniony jest 'z górką' niezwykłymi historiami, którymi człowiek nasiąka od berbecia, o bogach i świecie, historiami, które współcześnie nazywamy mitami. Czymże jest mit? Idąc za słynnym rumuńskim religioznawcą i filozofem kultury "mit ukazuje oryginalny, uświęcony model dla ludzkich działań, odtwarzany cyklicznie w rytuałach (...). Każdy obiekt i każdy akt jest imitacją, powtórzeniem archetypu, jaki zaistniał in illo tempore" (M.Eliade, Aspects du mythe, 1963)
 Właśnie tym jest mit dla przeciętnego Egipcjanina- nie bajką opowiadaną do snu lecz rzeczywistością, przeszłością i jednocześnie teraźniejszością, historią, która wydarzyła się kiedyś, ale też odnawia się każdego dnia np. we wschodzącym słońcu widzą kolejne zwycięstwo Ra nad ciemnością, kolejny początek świata, nowego świata.. W kulturze starożytnego Egiptu mit dzieje się TERAZ.

Jak w każdej mitologii również w egipskiej pojawia się motyw walki; walki dobra i zła, walki o władzę i braterskiej zazdrości. W tym przypadku wszystko to zawiera się w micie Ozyrysa. Ci z Was, którzy widzieli "Papirusa" (lub znają francuski :P) już pewnie odkryli, że wybór linku nie był przypadkowy- to właśnie ten mit jest główną osnową fabuły. Posiada on wszystkie elementy niezbędne do powstania hitu filmowego na miarę Oskara; jest wciągający, pełen dramatów, krwi, intrygi, magii i śmierci oraz... ma wątek miłosny, bez którego obecnie nie da się zrobić hitu. Nawt Agatha Christie nie powstydziłaby się takiego kryminału... ^^
Zatem... (werble, proszę) ... dziś chciałabym przedstawić Wam niezwykle rzetelną stronkę francuskich autorów a mianowicie http://www.toutankharton.com/

By pomóc odnaleźć się w natłoku informacji podaję zakładkę, w której można odszukać dane zgadnienie :P

DIEUX
Oprócz wspomnianego już przeze mnie mitu ozyriańskiego znajdziecie tu także kilka wersji mitu o powstaniu świata i jego głównym kreatorze (tak, tak, każde ważne miasto ma własną wersję ;) ) a także całą eschatologię mieszkańców tego barwnego kulturowo kraju. Dowiecie się dlaczego w grobowcach i sarkofagach umieszczano tzw 'Księgi Umarłych' oraz pojmiecie cel kilkumiesięcznych zabiegów mumifikacji. Autorzy wytłumaczą Wam dlaczego grobowce znajdują się po lewej stronie Nilu oraz dlaczego to Set jest 'tym złym' ;)

Jak na każdej stronce o wierzeniach naszego mieszkańca krainy Kemet i tu nie mogło zabraknąć przedstawienia plejady bogów i bogiń.. Jest to zrobione w sposób jak najbardziej rozbudowany z pełną listą mitów i zainteresowań bogów. Gratisem jest dział 'Les hymnes', który obejmuje kilka najważniejszych utworów lirycznych starożytnego Egiptu.

HIEROGLYPHES
Bo oczywiście bez kochanych 'hieroklipów' się nie obejdzie ^^ Oprócz kilku lekcji 'how-to-read' znajdziemy też sylwetki najsłynniejszych 'deszyfratorów' ;)

EGIPTOLOGIE
Zakładka idealna dla wszystkich, którzy chcą odkryć to co już odkryto oraz być na bieżąco z nowymi odkryciami dokonywanymi w tym barwnym kraju.

ENFANTS
Jest jeszcze jedna zakładka, czym źródło zyskało moją dozgonną miłość- sekcja dla dzieci. Informacje podane są odpowiednim językiem, w dawce jak najbardziej dla dzieci przystępnęj, więc także najmłodsi mogą skorzystać z owoców pracy autora. Jest ona jeszcze ciągle w  rozbudowie, więc życzymy autorowi powodzenia :)

http://www.toutankharton.com

Szata graficzna jest przyjemna dla oka, choć układ stron- odrobinę nieprzejrzysty. Jednakże źródło daje nam mnóstwo informacji, które czasem tak trudno znaleźć w polskich dziełach tego typu. Dla frankofobów stronka oferuję angielską wersję, jednak ta nie jest już tak obszerna. Pozwala również 'czytać się' po arabsku.


Więc, (zwłaszcza, że na dworze znów deszcz i ziąb) warto zarezerwować kilka godzin, zrobić sobie ciepłą herbatkę z pomarańczką i migdałami, zakopać w fotelu przy kominku i zagłębić się w lekturkę..



Zatem zapraszam raz jeszcze http://www.toutankharton.com/ i do miłego :)


_________________________________________________________________________________

Podsumowanie:
Adres: http://www.toutankharton.com/
Autor: Thomas Joulin we współpracy z mnóstwem innych osób prywatnych i instytucji
Ocena:  6,9/7 krówek Hathor


czwartek, 22 listopada 2012

مرحب

Wyjaśniam: śliczne wężyki u góry to 'marhaba', czyli 'witaj'
 

By umilić nieco chłodny czwartkowy wieczór zamieszczam powyżej fantastyczną piosenkę z 'Księcia Egiptu'.
Oprócz mnóstwa tajemniczo brzmiących dźwięków oznaczających imiona bóstw egipskich, serwuje nam ona animowane przedstawienia tak boskich atrybutów jak i obraz kapłanów i ich sposobów na udowadnianie przewagi swojej religii (czyt. pokażę Wam trochę magii, prosty narodzie ;) )

 

A teraz konkrety!


Dziś chciałabym zaznajomić Was z prawdziwym panaceum na wszystkie dolegliwości związane z nieznajomością egipskich wierzeń. Poniższy link zaprowadzi Was, kochani czytelnicy mojego skromnego bloga, do gorącej krainy Kemet, gdzie pobożny i niezwykle przesądny mieszkaniec (nazywający siebie wdzięczną nazwą remet-en-Kemet, ) radzi sobie na codzień z tuzinami bogów i bóstw dbających o jego dostatek i szczęscie. W Egipcie na każdy problem znajdzie się rozwiązanie w postaci jakogoś boga-fachowca-od-danej-kwestii. Problem polega na tym, że trzeba dobrze wiedzieć do którego z nich uderzyć w prośbę. Fakt, że przeciętny 'chłopek-Roztropek'  nie gubi się w tym na co dzień zawdzięcza maminym opowiadaniom 'do poduchy' oraz łasce kapłanów od zawsze chętnych za odpowiednią zachętę udzielić podpowiedzi.
 My na szczęście mamy nasze własne, mniej kosztowne wsparcie.
http://www.egyptianmyths.net/

MAŁY PRZEWODNIK:

THE GODS
Przydatne kompendium imion, atrybutów i hobby poszczególnych bogów czczonych i poważanych w Egipcie.

THE MYTHS
Możemy odnaleść tam spis fascynujących mitów kwitnących w różnych okresach tej tworzącej się ponad 3000 lat tradycji. Są to klasyczne, często pełne zaskakujących zwrotów akcji historie w sporej rozpiętości tematycznej od wzniosłych utworów teogonicznych po trywialne teksty moralizujące, że nie warto zbaczać ze ścieżki :P

THE SYMBOLS
Żeby żaden egiptomaniak nie poczuł się pominięty, autor niniejszej strony zadbał również o stronę formalną naszego nilopochodnego obiektu zainteresowań, czyli dodał nam w gratisie podstawowe symbole używane w piśmiennictwie, malarstwie oraz w każdej innej dziedzinie w której dało się coś utrwalić.

THE LAND
czyli jak ładnie przedstawić najważniejsze zagadnienia geografii i walki o własnego kreatora-stwórcę poszczególnych miast Egipskich.

THE RESOURCES
Dowód na to, że praca zainspirowana w czasach college'u wcale nie musi być słaba i nieprzydatna wbrew ewentualnym opiniom i  oskarżeniom. Jeśli czytelnik uzna, że to kompendium jest niewystarczające, wraz z autorką zapraszam do odwiedzenia tych linków. Są to strony poparte przez naukowców bardziej ( np. British Museum, Theban Mapping Project) lub mniej jednakże każda z nich może dostarczyc nam nowych, ciekawych wiadomości.


Strona graficzna tylko na początku nie przekonuje,  z czasem jednak w wizerunkach bogów i bogiń ukazuje swoje piękno. Informacje są jasne, przejrzyste (na ile tylko wierzenia egipskie mogą być przejrzyste :P) oraz ciekawie opisane. Wspomniana grafika pozwala nam łatwiej wyobrazić sobie majestat bóstw.

Zatem jeszcze raz polecam gorąco na chłodne wieczory http://www.egyptianmyths.net/

___________________________________________________________________________________
Podsumowanie:
Adres: http://www.egyptianmyths.net
Autor: April McDevitt
Ocena: 6/7 wizerunków Hathor*


 żegnajcie, na jakiś czas,
pozdrawiam cieplutko ^^

tasbah ala hir, czyli dobranoc
 

* Zgodnie z prośbą dokonuję skromnej (proszę autora strony o wyrozumiałość) oceny użytego materiału. 7 krówek Hathor oznacza najlepszy możliwy wynik.